Dieta trzustkowa

Trzustka to gruczoł, który usytuowany jest w górnej części jamy brzusznej i pełni bardzo ważne funkcje wśród których wymienić można między innymi produkcję soku trzustkowego i wydzielanie hormonów (np. insuliny). Prawidłowo funkcjonująca trzustka jest niezbędna dla  właściwego działania całego organizmu.

Niestety czasem zdarza się tak, że gruczoł ten narażony jest na niekorzystne czynniki, które powodują choroby. Wśród najczęściej występujących schorzeń wymienić można raka trzustki, torbiel trzustki czy ostre i przewlekłe zapalenia trzustki. Osoba cierpiąca na takie dolegliwości musi bezwzględnie skontaktować się z lekarzem specjalistą, który opracuje kurację. Zazwyczaj oprócz stosowania pewnych medykamentów, niezbędna jest odpowiednia dieta.

Istotą diety trzustkowej jest unikanie potraw tłustych i ostrych, a także eliminacja wszelkiego rodzaju alkoholu, gdyż nawet najmniejsza ilość napojów alkoholowych może spowodować zaostrzenie stanu chorobowego i przedłużyć czas trwania dolegliwości. Aby dobrze zbilansować dietę najlepiej udać się do dietetyka, który pomoże opracować indywidualny program żywienia.

Wśród elementarnych zasad diety trzustkowej wymienić można przeze wszystkim to, że należy jeść kilka niezbyt obfitych posiłków, w równych czasowo odstępach. Pokarm powinien być dokładnie przeżuwany. W diecie tej da się wyróżnić cztery fazy. W pierwszej pacjent rezygnuje całkowicie z posiłków przez jedną dobę, w drugiej wolno jeść produkty chude i bogate w białko. Trzecia faza charakteryzuje się natomiast wprowadzeniem do jadłospisu gotowanych warzyw czy pszennego pieczywa oraz masła i niskotłuszczowego mięsa i wędlin. W ostatniej fazie pacjent musi dbać o to, aby jego dieta była niskotłuszczowa, a spożywane produkty dopasowane do zapotrzebowania organizmu.

Chorzy stosujący dietę trzustkową powinni jeść potrawy gotowane (na parze), pieczone w folii bądź duszone. Unikać muszą kawy, alkoholu, słodyczy, pleśniowych i topionych serów i ostrych przypraw.

Trzustka jest dla człowieka bardzo ważna i przydatna, zatem warto o nią zadbać i stosować zalecenia lekarza, nawet jeśli będzie to wymagało dużych wyrzeczeń.