Przykładowy jadłospis

Chora wątroba to problem nie tylko z trawieniem czy ze spożywaniem alkoholu, lecz przede wszystkim problem z odpowiednia dietą. Jaki zatem powinien być przykładowy jadłospis przy chorej wątrobie? Osoba zmagająca się ze schorzeniami, powinna uważać na to, co spożywa, dlatego podajemy przykładowy krótki jadłospis na cały tydzień.

Poniedziałek- śniadanie: dwie grahamki z odtłuszczonym, chudym twarożkiem, szklanka kakao. Lunch: warzywa z wody z dodatkiem masła, ziemniaki puree, sok warzywny. Obiad: chuda, gotowana na parze pierś z kurczaka, ryż, surówka z marchewki z utartym jabłkiem. Kolacja: dwa jajka gotowane na twardo, jedna sucharka, woda mineralna.

Wtorek- śniadanie: szklanka kefiru, chudy serek homogenizowany, woda. Lunch: krupnik z kaszy jęczmiennej, sok warzywny. Obiad: pierś z indyka pieczona na oliwie, sałatka z cykorii, pomidorów bez skóry, z dodatkiem świeżej oliwy z oliwek i bazylii, ziemniaki gotowane. Kolacja: zupa mleczna z dodatkiem kluseczek.

Środa- śniadanie: zupa mleczna ze słodkiego mleka z dodatkiem płatków zbożowych. Lunch: leniwe pierogi z dodatkiem mąki orkiszowej. Obiad: filet rybny panga, lekka surówka z buraczków, ryż ciemny, szklanka soku owocowego. Kolacja: dwie bułki graham z dodatkiem odtłuszczonego sera żółtego z plasterkami pomidorów i sałaty, szklanka wody mineralnej.

Czwartek- śniadanie: mus z owoców: truskawki, banany, winogrona, dwa suchary. Lunch: zapiekany makaron z warzywami i sosem koperkowym. Obiad: wołowina duszona w sosie własnym, ryż, fasolka szparagowa, szklanka soku owocowego. Kolacja: dwie kromki chleba pełnoziarnistego z dodatkiem chudej szynki, szklanka słabej herbaty, jeden banan.

Piątek- śniadanie: zupa mleczna z lanymi kluseczkami, jogurt naturalny, szklanka ziół. Lunch: przecier warzywny z dodatkiem kaszy manny. Obiad: pierożki z brokułami, szklanka soku warzywnego. Kolacja: dwa pieczone jabłka, szklanka soku owocowego.

Sobota- śniadanie: jogurt naturalny z dodatkiem owoców, szklanka soku owocowego. Lunch: zupa pomidorowa z kluseczkami. Obiad: pierś z kurczaka, ziemniaki puree, warzywa gotowane na parze. Kolacja: twarożek odtłuszczony z dodatkiem owoców, szklanka słabej herbaty, kromka pieczywa ziarnistego.

Niedziela- śniadanie: kasza manna z sokiem owocowym, herbata. Lunch: przecier ogórkowy z grzankami. Obiad: cielęcina w sosie jarzynowym, ryż biały, szklanka soku owocowego. Kolacja: zupa mleczka z kluseczkami.